Bodrum Perdelerine Etkiyen Statik Zemin Basınçları Analizi

Bodrum perdelerine etkiyen statik ve dinamik zemin basınçlarını GeoPro ile kohezyonsuz, yumuşak-orta katı kohezyonlu ve katı-sert kohezyonlu zeminler için ayrı ayrı çok hızlı bir şekilde hesaplayabilir, tek tuş ile rapor alabilirsiniz.

Örnek rapora ise sayfanın altından ulaşabilirsiniz.

bodrum perdelerine etkiyen statik zemin basınçları
bodrum perdelerine etkiyen statik zemin basınçları

Statik Zemin ve Su Basınçları

Zeminin doğrusal  olmayan biçimde idealleştirildiği durumlarda rijit bodrum perdelerine etkiyen zemin basınçlarının hesaplanması ve statik sisteme etkitilmesi hesapları daha doğru hale getirir.

Halihazırda geoteknik analiz için girdiğiniz zemin ve yapı verilerini kullanarak bodrum perdelerine etkiyen zemin ve su basınçlarını çok basit bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken geoteknik raporu hazırlarken girmiş olduğunuz veriler ile klasik geoteknik analizlerini yaptıktan sonra modüllerden “bodrum perdelerine etkiyen statik zemın basınçları” bölümüne girmeniz, sürşarj yükünü girmeniz, zemin kohezyon durumunu seçmeniz ve hesapla butonuna basmanız.

 

Dinamik durumda zemin ve su basınçları

Statik zemin ve su basınçlarına ek olarak deprem etkisi altında oluşacak ek zemin basınçlarını da kolayca hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca kohezyonsuz zeminlerde su seviyesinden perde alt kotuna kadar dinamik su basıncı hesaplanır ve bileşke etki noktası da otomatik olarak belirlenir.

 

 

bodrum perdelerine etkiyen statik zemin basınçları

Detaylı rapor alın

Yapılan tüm hesaplar her 10 cm’de bir olacak şekilde sayısal olarak detaylı tablo halinde verilir. Bunun yanında oluşturulmuş grafikler de otomatik olarak raporun içine eklenir.

Üst yapı analiz programlarına girişi kolaylaştırmak amacı ile de tüm sonuçlar özet olarak verilir. Rijit bodrum perdelerinin hangi bölümüne ne kadar basınç etki ettirilmesi gerektiği basitleştirilerek kullanıcıya sunulur. 

Kullanıcının tek yapması gereken ise “Rapor Al” tuşuna basmak ve otomatik olarak verilen özet sonuçları üst yapı analiz programına girmek

Örnek raporu buradan inceleyebilirsiniz.

 

Buradan örnek raporu inceleyebilirsiniz

Nasıl yapıldığını izleyin

GeoPro geoteknik analiz ve raporlama programı ile bodrum zeminlerine etkiyen statik ve dinamik zemin basınçlarının nasıl hesaplandığını ve nasıl rapor alındığını görmek isterseniz videoyu izleyebilirsiniz.

SPT verilerinin düzeltilmesi

SPT Düzeltmeleri ve Gerilme Hesapları

Taşıma gücü analizi

Taşıma Gücü Analizi

Sondaj derinliği hesaplama

Sondaj Derinliği Belirleme

Yerel zemin sınıfı belirleme

Yerel Zemin Sınıfı Belirleme

Yüzeysel Temellerin Yatayda Kayması

Temelin Yatayda Kayması

Yatak katsayısı hesaplama

Yatak Katsayısı Belirleme

Sıvılaşma analizi

Sıvılaşma

Bize Ulaşmaktan Çekinmeyin

Merak ettiğiniz veya daha fazla bilgi almak istediğiniz bir konu ile ilgili bizimle konuşmak için lütfen iletişime geçiniz.

Email info@geoteknikanaliz.com

Şimdi Ara! 0 (232) 407 3753