Oturma ve Şişme Potansiyeli Belirleme

Oturma ve şişme potansiyeli GeoPro programı ile hızlı bir şekilde yapılabilir. Ani oturma, konsolidasyon oturması, dinamik oturma potansiyeli ve kil zeminlerin şişme potansiyeli belirleme hesaplarını çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Program her türlü temel türü için (tekil, sürekli ve radye) analiz yapabilmektedir.

Oturma ve Şişme Potansiyelini Hesaplama

Zemin Oturmaları

Oturma ve şişme potansiyelini belirlemek GeoPro programında çok hızlı şekilde yapılabilir. Her temel türü için oturma hesabı yapılabilir.

Halihazırda zemin katman verileri ile SPT verileri programa girildiği için tek yapılması gereken Elastisite Modülü ve Poisson oranlarını seçmek. Hesapla butonuna tıklamak ani oturma ve konsolidasyon oturması hesaplarını yapmak için yeterlidir.

Elastisite Modülü ve Poisson oranları ise sadece literatürde kabul görmüş farklı zemin tiplerinden farklı kaynaklar üzerinden irdelenmiş, aralıklara bölünmüş ve GeoPro programının veritabanına eklenmiştir. Zemin tipinize göre olabilecek minimum ve maksimum değerler hazır halde bulunmaktadır.

Size ise sadece seçmek ve sonuçları incelemek kalır. 

Şişme Potansiyeli

GeoPro Kil zeminlerin şişme potansiyellerini Seed (1962) yöntemi ile otomatik olarak kontrol eder.

Literatürden alınmış verilere göre şişme potansiyeli aralıkları programının içine eklenmiştir. Program kil zemin katmanlarını otomatik olarak tespit eder ve şişme potansiyellerini hesaplar ve hangi aralığa girdiğini belirler. 

Oturma ve Şişme Potansiyelini Hesaplama
Oturma ve Şişme Potansiyelini belirleme

Raporlama

Yukarıda belirtilen hesaplar yeni “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine” uygun olacak şekilde analiz edildikten sonra otomatik olarak rapora eklenir.

Raporda ani oturma, konsolidasyon oturması ve şişme potansiyeli ayrı ayrı ayrıntılı bir şekilde kaynakları ile birlikte verilir.

Bunların yanında; temel türüne (tekil, sürekli ve radye) ve temelin oturduğu katmanın cinsine göre, beklenen oturma miktarı ile limit oturma değerlerini kıyaslar ve sonuçlar bölümünde düz yazı şeklinde otomatik olarak oluşturur.

Örnek raporu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

SPT verilerinin düzeltilmesi

SPT Düzeltmeleri ve Gerilme Hesapları

Taşıma gücü analizi

Taşıma Gücü Analizi

Sondaj derinliği hesaplama

Sondaj Derinliği Belirleme

Yerel zemin sınıfı belirleme

Yerel Zemin Sınıfı Belirleme

Yüzeysel Temellerin Yatayda Kayması

Temelin Yatayda Kayması

Yatak katsayısı hesaplama

Yatak Katsayısı Belirleme

Sıvılaşma analizi

Sıvılaşma

Bize Ulaşmaktan Çekinmeyin

Merak ettiğiniz veya daha fazla bilgi almak istediğiniz bir konu ile ilgili bizimle konuşmak için lütfen iletişime geçiniz.

Email info@geoteknikanaliz.com

Şimdi Ara! 0 (232) 407 3753