Taşıma Gücü Analizi

GeoteknikPro ile radye, tekil ve sürekli temel tiplerine göre, temellerin taşıma gücü hesaplarını tek tuşla kolayca hesaplayabilirsiniz.

Günümüze kadar statik hesaplarda kullanılan “zemin emniyet gerilmesi” tanımı yeni Türkiye Deprem Yönetmeliği’nde (TBDY 2018) değiştirildi. Yeni yönetmelikte artık “Temel Taşıma Gücünün Dayanımı” ifadesi yer alıyor ve statik hesaplar bu ilkeye göre yapılıyor.

GeoteknikPro ile bu hesapları yapmak ise çok kolay.

taşıma gücü hesaplama 2

Tek Tuşla Taşıma Gücü Hesabı

GeoteknikPro ile radye, tekil ve sürekli temellerin taşıma gücü kapasitesi otomatik olarak hesaplanır. Sonuç değerleri ve tüm veriler tablo ile otomatik olarak verilir. Program zemin profili üzerinde temelin oturduğu katmanı tespit eder ve hesapları bu katman üzerinde yapar. Ayrıca program temelin yer altı suyu ile olan ilişkisini tespit ederek tüm hesaplamaları otomatik olarak yapar.

 

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine  (TBDY 2018) uygun olacak şekilde C ve Φ azaltmaları yapıabilir, Φ= 0 olması durumu için Terzaghi veya Meyerhof’a göre Nc katsayıları seçilebilir ve farklı güvenlik katsayıları ile hesaplama yapabilirsiniz.

Kullanıcı gerekli gördüğü durumlarda temele gelen yüklemenin eksantristesini ve efektif temel boyutlarını kullanmak isteyebilir. Girilecek tüm değerler kullanıcı denetiminde olup sadece hesapla tuşuna basarak tüm  hesaplamalar program tarafından otomatik olarak yapılır.

taşıma gücü verileri

Eğitim sunumlarımızı da inceleyebilirsiniz

Yüzeysel temellerde taşıma gücü hesaplarının el ile nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz firmamız tarafından hazırlanan ücretsiz eğitim sunumlarımızı inceleyebilirsiniz.

İçeriğinde ise konu anlatımının yanı sıra

– (Kohezyon ve İçsel Sürtünme Açısı Mevcut)(SC)
– (Sadece İçsel Sürtünme Açısı Mevcut)(SW-SM)
-(İçsel Sürtünme ve Kohezyon Mevcut-Dinamik Durum Altında Drenajsız)(CH)
-(Temelinin Yer Altı Suyunun Altında Olması Durumu)(SC)

durumları için farklı örnek hesaplara da bakabilir ve GeoPro programında hesapların nasıl yapıldığını inceleyebilirsiniz.

Temel taşıma gücü
SPT verilerinin düzeltilmesi

SPT Düzeltmeleri ve Gerilme Hesapları

Yerel zemin sınıfı belirleme

Yerel Zemin Sınıfı Belirlenmesi

Sondaj derinliği hesaplama

Sondaj Derinliği Belirleme

Oturma analizi

Oturma ve Şişme Potansiyelini Belirleme

Yüzeysel Temellerin Yatayda Kayması

Temelin Yatayda Kayması

Yatak katsayısı hesaplama

Yatak Katsayısı Belirleme

Sıvılaşma analizi

Sıvılaşma

Bize Ulaşmaktan Çekinmeyin

Merak ettiğiniz veya daha fazla bilgi almak istediğiniz bir konu ile ilgili bizimle konuşmak için lütfen iletişime geçiniz.

Email info@geoteknikanaliz.com

Şimdi Ara! 0 (232) 407 3753