Sıvılaşma Analizi

Yeni “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği” ile değişiklik yapılan başlıklardan bir tanesi de sıvılaşma analizi . GeoPro ile sadece “Analiz” tuşuna basarak TBDY 2018’e göre sıvılaşma hesaplarını yapabilirsiniz.

Tüm SPT noktaları için ayrı ayrı hesaplamalara yapılarak tüm sonuçlar irdelenir ve otomatik olarak rapor oluşturur.

Sıvılaşma analizi

Sıvılaşma Analizi

GeoPro; katman ve SPT sonuçları sisteme girildiğinde sıvılaşma analizini  sadece“Analiz” tuşuna basarak TBDY 2018’e uygun olarak irdeleyebilir.

Arsanızdaki zemin katmanları ve SPT verilerini programa girip bir kez hesap yaptıktan sonra sadece sıvılaşma analizine basıp beklemeniz yeterli. GeoPro tüm sıvılaşma hesaplarını sizin için otomatik olarak yapar. Sonuçları “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine” göre inceler ve size görsel bir şekilde sunar. 

GeoPro programı, sıvılaşma analizi hesaplarında TBDY 2018’in tüm maddeleri için her SPT  noktasında ayrı ayrı hesaplar ve irdeler. Yeni Deprem Yönetmeliğinde sıvılaşma hesaplarının zemin katmanına göre değil her SPT için yapılması gerektiği açıkça belirtilmiştir. Yani:

N1,60
N1,60f
Plastisite İndeksi (PI)
Zemin cinsi
Yeraltı Su Seviyesi (YASS)
τ deprem

değerlerini her SPT noktasında, o noktaya denk gelen katman verilerine göre hesaplamalarını yapar ve ayrı ayrı irdeler. Sıvılaşma potansiyelinin olduğu yerleri noktasal ve bölgesel olarak analiz yapar. Ayrıca toplam sondaj derinliğine göre sıvılaşma potansiyelinin oranını yüzde cinsinden verir. 

Tüm bu hesapları tablolar halinde, açıklamaları ile birlikte rapor halinde sunar.

Bunun anında sıvılaşma analizi sonuçları program tarafından rapor için özel olarak irdelenir. Sonuçlar sayfasında otomatik olarak düz yazı şeklinde hem noktasal sıvılaşma potansiyeli olan kotları, hem de bölgesel olarak sıvılaşma potansiyeli olan kısımları belirtir. 

Program tarafından otomatik olarak hazırlanmış bakanlık formatına uygun örnek geoteknik raporu buradan inceleyebilirsiniz.

sıvılaşma analizi
SPT verilerinin düzeltilmesi

SPT Düzeltmeleri ve Gerilme Hesapları

Taşıma gücü analizi

Taşıma Gücü Analizi

Sondaj derinliği hesaplama

Sondaj Derinliği Belirleme

Oturma analizi

Oturma ve Şişme Potansiyelini Belirleme

Yüzeysel Temellerin Yatayda Kayması

Temelin Yatayda Kayması

Yatak katsayısı hesaplama

Yatak Katsayısı Belirleme

Yerel zemin sınıfı belirleme

Yerel Zemin Sınıfı Belirleme

Bize Ulaşmaktan Çekinmeyin

Merak ettiğiniz veya daha fazla bilgi almak istediğiniz bir konu ile ilgili bizimle konuşmak için lütfen iletişime geçiniz.

Email info@geoteknikanaliz.com

Şimdi Ara! 0 (232) 407 3753